انواع ارز دیجیتال

در مقاله های قبلی در خصوص تعریف ارز دیجیتال و چگونگی کارکرد آن صحبت کردیم حال در این مقاله سعی بر این است که به انواع ارز دیجیتال بپردازیم.

انواع ارز دیجیتال

اگر بخواهم ارزهای دیجیتال را دسته بندی کنم باید بگویم به جز بیت کوین ها دو دسته دیگر به اسم آلت کوین ها و توکن ها وجود دارند.

تعریف آلت کوین

بخشی از کوین ها از کدهای اولیه بیت کوین ساخته شده اند که هرکدام بلاک چین مخصوص به خود را دارند. عملکرد آن به این شکل است که با اعمال اصلاحات جزئی در متغیرهایی مثل سکه، دلار و ... در زمان ایجاد بلاک ها به وجود آمده اند.

نوع دیگری از کوین ها مثل اتریوم، ویوز و ریپل وجود دارند که شبکه خود را بدون استفاده از کدهای کوین ساخته اند.

تعریف توکن ها

توکن‌ها دسته دیگری از ارزهای دیجیتال هستند که بر بستر یک پلتفرم مانند اتریوم یا ویوز و ایاس ساخته می‌شوند. آن‌ها بلاک چین جداگانه‌ای ندارند و برای اجرای تراکنش‌های خود از قدرت بلاک چین اصلی کمک می‌گیرند.

توکن‌ها طی عرضه اولیه سکه یا همان ICOها در ازای تامین سرمایه جمعی به سرمایه‌گذاران اعطا می‌شوند. توکن‌ها کاربردهای مخصوص خودشان را دارند و نمی‌توان آن‌ها را به چشم یک ارز دید. که طریقه تقسیم بندی توکن ها به صورت اوراق بهادار و توکن های کاربردی است.

ارزهای دیجیتال مشهور

در حال حاضر بیش از ۲,۲۰۰ ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که بیشتر آن‌ها منسوخ شده اند، ولی بعضی از آن ها همچنان جایگاه ارزشمند خود را حفظ کرده اند که در زیر به معروف ترین ارزهای دیجیتال می پردازیم.

بیت کوین

بیت کوین مشهورترین و قدیمی‌ترین ارز دیجیتال است که همیشه در کانون توجهات قرار داشته است. از زمان ساخت این ارز دیجیتال جایگاه اول خود را از دست نداده است.

اتریوم

در سال 2013 ایده اولیه آن مطرح شد و در سال 2015 راه اندازی شد که ارز دیجیتال آن اتر نام دارد و برای ساخت توکن می توان از آن استفاده کرد.

ریپل

ریپل پلتفرم متن‌بازی است که برای انجام تراکنش‌های ارزان و سریع طراحی شده است. این سیستم پرداختی در سال ۲۰۱۲ عرضه شد و از پول‌های رایج در شبکه خود پشتیبانی می‌کند. ریپل بر روی همکاری با بانک‌ها و توسعه سیستم پرداختی خود تمرکز کرده و کوین آن اکس‌آرپی (XRP) نام دارد.

لایت کوین

یکی از قدیمی ترین آلت کوین ها، لایت کوین است که به نقره دیجیتال معروف است و با اعمال تغییراتی بر روی کدهای بیت کوین ساخته شده است.

بیت کوین کش

یکی از فورک‌های معروف بیت کوین که با اعمال تغییر بر روی اندازه بلاک‌ها در سال ۲۰۱۷ به وجود آمد. بیت کوین کش در سال ۲۰۱۸ به دو زنجیره ABC و SV تقسیم شد، به طوریکه زنجیره ABC با نام بیت کوین کش به فعالیت خود ادامه داد.

چرا ارزهای دیجیتال بین مردم محبوب است؟

فناوری به کار رفته در ارزهای دیجیتال بر پایه علم ریاضیات است و امکان تقلب را از افراد می گیرد و دارای ایده های آزادی خواهانه است، ولی این موضوع را باید در نظر گرفت که چون این بازار نوپاست بنابراین نوسانات خود را داراست و همانند نرخ ارز و قیمت دلار در یک روز رشد و در روز دیگر ریزش داشته باشد.

ارزهای دیجیتال به دلیل بازار پرنوسان‌شان، فناوری که در آن‌ها به کار رفته و همچنین ایده‌های آزادی‌خواهانه‌ای که دارند، به سرعت بین مردم به محبوبیت بالایی دست یافتند.

برای اطلاعات بیشتر مقالات ما را در صرافی متین دنبال کنید.

 

تاریخ : 12 مرداد 1398